T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) temsilcileri ile yapılan toplantıya katılmıştır.

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü Japon Seyahat Acentaları Birliği ( JATA) temsilcileri ile yapılan toplantıya katılmıştır.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekilimiz Murat KARAÇANTA 15.01.2018 tarihinde İzmir Ticaret Odası’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve THY destekleriyle ortaklaşa hazırlanan FAM Trip kapsamında Japon Seyahat Acentaları Birliği ( JATA) temsilcileri ile yapılan toplantıya katılmıştır.

Açılış konuşması Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem DEMİRTAŞ başkanlığında yapılan toplantıya katılan sektör temsilcileri, ilimizin turistik ve kültürel değerlerinden bahsederek daha fazla Japon turisti beklediklerini ifade ettiler.

JATA Başkan Yardımcısı Jungo Kikuma ise, yılda 18 milyon Japon turistin seyahat ettiğini, birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’ye gelen Japon turist sayısı 200 bin kadar olduğunu, ancak yaşanan olumsuzluklar sebebi ile bu sayının 40 – 50 bin civarına düştüğünü, birkaç sene içerisinde yine eski rakamlara ulaşmayı planladıklarını söyledi. Japon turistlerin Türkiye’de daha çok İstanbul ve Kapadokya’yı tercih ettiklerini, paket programlarına ‘Zeytin ve Zeytin Rotası’nı ekleyerek Efes ve Bergama gibi tarihi yerlerin daha cazip hale getirileceğini,  İzmir’e de Japon turisti çekmek istediklerini belirtti.

Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra İzmir’de uluslararası standartlarda hava alanını gördükten sonra teknoloji olarak ta ileri bir ülke ve kent olduğunu gördüklerini, ülkelerinde müşterilerine kesinlikle İzmir’i tavsiye edeceklerini belirtti.

JATA olarak her yıl 30 şehir belirleyerek üyelerine seyahat tavsiyesi olarak bildirdiklerini, 2018 yılında bu şehirlerin sayısını 20’ye düşürdüklerini ve bu defa İzmir’i de Zeytin Rotası ve Çeşme destinasyonu ile listeye dahil edeceklerini belirtmiştir.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat KARAÇANTA ise, turizm sektör temsilcileri ile gereken her türlü işbirliğinin yapılacağını gördüğünü,  İzmir’e gelen Japon turist sayısının arttırılması için daha çok kültürel aktiviteler yapılması, festival, film prodüksiyonları gibi ortak sanat etkinlikleri düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ayrıca Seyahat acentalarına yönelik sağlanan uçak yakıt desteğinden faydalanılabileceğine değinmiştir.

  • 4518_1.jpg
  • 4518_2.jpg