T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Zengxian Liu yeni yıl tebriği için Müdürlüğümüzü ziyaret etti

13.12.2017 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Zengxian Liu yeni yıl tebriği için Müdürlüğümüzü ziyarete gelmiştir.

Sayın Başkonsolosumuz Travel Turkey fuarı açılışına katıldığını, Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ’un açılış konuşmalarını çok beğendiğini belirtmiştir. Başkonsolosumuz fuarı beğendiğini söyleyerek Kültür ve Turizm Bakanlığı standı için Müdürlüğümüzü tebrik etmiştir.

2018 yılının Çin’de Türkiye yılı ilan edildiği ve Türkiye ile Çinin özellikler İzmir’in arasında ilişkilerin artacağı vurgulanmıştır. Sayın Başkonsolosumuz İzmir şehrinin Çinli turistin aradığı tüm kültürel ve doğal değerlere sahip olduğunu,  turizm yanı sıra sanatsal faaliyetler içinde çok imkânlar olduğunu bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylemiştir. 

Chengdu Eyaleti’nden bir heyetin 18  Aralık 2017 tarihinde İzmir’li yetkililerle görüşmek üzere ilimize geleceğini ve Belediye Özel Kalem Müdürünün ve sanat kurum yetkililerinin sanatsal etkinlikler alanında işbirliği görüşmelerini yapmak üzere İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret edeceklerini belirtmiş ve 4-6 Şubat 2018 tarihinde Çin Halk Cumhuriyetinin en üst düzey sanat kurumu olan Çin Devlet Tiyatrosunun performans sergilemek üzere ilimize geleceği müjdesini vermiştir.

Ayrıca karşılıklı olarak medya mensupları, sosyal medya kullanıcıları, seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin ağırlanması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.  Sayın Başkonsolosumuz  bir çalışma yapacağını ve etkili basın mensuplarının isimlerini tespit edeceğini ve İzmir’e davet etme konusunda tüm gayreti ile çalışacağını söylemiştir,  Sayın KARAÇANTA ise konukların İzmir’de ağırlanması için gereken tüm desteği vereceğini söylemiştir.

Müdür vekilimiz Sayın KARAÇANTA 2018 yılı ile Çin’den daha fazla turist beklediklerini, kültürel ve turizm alanlarında her türlü işbirliği ve desteğe hazır olduğunu ve Başkonsolosumuzun ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu belirtmiştir.

Görüşme 2018 ve ilerisinde İzmir ve Çin arasındaki turizm ve kültürel faaliyetlerin artması temennisi ile sona ermiştir. 

  • IMG_0477.JPG
  • IMG_0479.JPG