İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sanat Olimpiyatlarında Türk Bayrağı

dans

  SANAT OLİMPİYATLARINDA TÜRK BAYRAĞI

  Olimpiyatlar yeni bir kavramla buluştu. Sanatın, olimpiyat ve takım ruhuyla zenginleştiği uluslararası (World Art Games)-WAG organizasyonu Hırvatistan’da ilk sınavını verdi.

 Görkemli kutlamalarla başlayan ve 10 gün süren sanat olimpiyatları, sergiler, tiyatro, konserler, opera ve bale gösterileriyle devam etti. Avrupa ve Afrika’dan 50 ülke ve değişik sanat disiplinlerinden 486 sanatçının katıldığı organizasyonda Türkiye, Derya Var başkanlığındaki 8 kişilik ekiple temsil edildi.

 Katılan sanatçılar, Tüzüm Kızılcan (Seramik), Tülin Yiğit Akgül, Asanni Gülin Algül  (Cam), Derya Var, Emel Atalay, Emre Yunus, Aslı Zeynep Köstepen (Resim), Dilara Var (Oyuncu)

 Pek çok ülkenin kültür bakanlığı temsilcilerinin ve ulusal televizyonlarının da hazır bulunduğu toplantılarda iş birlikteliği teklifleri alan Türk milli takımı, T.C Zagrep Büyükelçimiz Sn.Burak Özügergin’in destekleriyle büyük ilgi ve takdir topladı.

  Daha önce eylül ayında İzmir’de düzenledikleri WAG-İzmir konferansıyla üye ülkelerin temsilcilerini ağırlayan Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği-Türkiye Ulusal Komitesi, ilk olimpiyatlarda Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

  Kapanış törenlerinin Jarun gölünde gerçekleştirildiği gecede sanatçılara sertifikalarını takdim eden WAG federasyonu başkanı Peter Weisz, 2.sanat olimpiyatlarının 2015 yılında Meksika’da yapılacağını açıkladı.