T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Ürdün Pazarına Açılıyor

İZMİR ÜRDÜN PAZARINA AÇILIYOR

Ürdün’ün Amman kentinden İzmir’e Pegasus Havayollarının direk sefer koyması sebebiyle Ürdün vecivar ülkelerden ilimize yönelik turist hareketini geliştirmek amacıyla destinasyon olarak bu uçuşların desteklenmesi ve sektöre katma değer sağlanması amacıyla, İl Müdürlüğümüz ve Pegasus Havayolları ile sektör paydaşlarımız koordinasyonunda 8-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ürdün Fam Trip etkinliğimiz kapsamında, basın mensubu ve sektör temsilcisi konuklarımız ilimizde tarihi ve turistik zenginliklerimiz alternatif turizm çeşitliliğimiz tanıtılarak ilimizde ağırlanmaktadır. Konuklar İzmir’in son yıllarda Sağlık Turizminde de iddialı kent olarak öne çıktığından dolayı kentimizin sağlık turizmi olanakları ve gelen turist profili ve sunulan hizmetler konusunda bilgilendirilmişlerdir. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi'nin verilerine göre, geçen yıl ülkeye 760 bin sağlık turist gelmiş ve 7,1 milyar dolar gelir elde edilmiştir. Turizmde yeni bir bakış açısıyla termal ve medikal turizm ile yaşlı dostu kentimiz İzmir’de Geriyatri turizmiyle sağlık turizmine daha çok önem verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ürdün pazarına bakıldığında ülkemize yönelik turist girişlerine, 2017 yılında 2016 yılına göre % 36,69 artış ile 277.729 Ürdünlü gelmiştir. İzmir genelinde ise 2017 yılında 2.405 Ürdünlü turist gelmiş ve  % 1.110 artış sağlanmıştır. Alternatif pazarlara çalışıldığında olumlu geri dönüşler alınmıştır.

9 Ağustos Perşembe günü İl Müdürlüğümüzü ziyaret eden Ürdün Heyeti, İl Müdürümüz Murat KARAÇANTA İle görüşmelerinde ilimizin mevcut termal tesislerde halihazırda 4.500 Termal Yatak kapasitesine sahip olduğu, 5 Adet Termal Turizm Merkezimizin il sınırlarımız içinde yer aldığından bahsedilmiş, Ürdün pazarından özellikle yeni yatırımcılar beklenildiği, turizm girdilerinde yakalanan olumlu ivmenin artarak devam etmesi arzulandığı vurgulanmıştır.

Ağırlama programımızın gerçekleştirilmesinde İl Müdürlüğümüz ile işbirliği konusunda desteklerini esirgemeyen Pegasus Havayolu Genel Müdürlüğüne, Swiss Otel yönetimine, Altınyunus Otel, Kaya Termal Otel, Balçova Temal Tesisleri, Şirince Artemis Restoran ve Çeşme Belediyesine ve organizasyon desteği veren Rüsten Yüksel’e katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

  • IMG_0566.JPG
  • IMG_0560.JPG