T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İZDOB 'Değirmendeki Hazine Torbalı’da ki Minik İzleyiciler İçin Sahnelenecek'

DEĞİRMENDEKİ HAZİNE TORBALI’DAKİ MİNİK İZLEYİCİLER İÇİN SAHNELENECEK

İzmir Devlet Opera ve Balesi, Ali Hoca’nın bestelediği, librettosunu Melih Öztürk’ün yazdığı “Değirmendeki Hazine” adlı müzikli çocuk oyununu Torbalı’daki minik izleyiciler için 15 Mart tarihinde Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi'nde saat 14.00'de halka açık ve ücretsiz olarak sahneliyor.

Eserin rejisörü M. Can El eseri; “Oyunun başından itibaren sahne üzerinde bulunan fakat dünyevi zevklerden dolayı kimsenin görmediği hazineyi sevgi, dostluk ve özgürlük olarak ele aldım. Sanıyorum günümüzde de çocukların öğrenmeye ve hissetmeye en çok ihtiyacı olan da bu insani değerler…”  şeklinde özetliyor.

Değirmendeki Hazine’nin konusu kısaca şöyle: Köye doğru yola çıkan Haylaz bir çobanla karşılaşır. Çoban Haylaz’a bir hazine haritasından bahseder. Harita tepedeki değirmenlerin birinde saklı olan hazineyi işaret eder. Bu durum karşısında Haylaz büyük heyecan duyar.  Haritayı çalmayı planlayan Cart ve Curt’da en az Haylaz kadar heyecanlanır. Ancak hırsızlar haritayı çalmayı başaramazlar. Bu arada Bumbi ve Bombi adında iki arkadaş Haylazı etkilemeye çalışır. Bumbi’nin tüm çabalarına rağmen Haylaz, Bombi’ye inanır. Haylaz ve Bombi Çoban’ı beklemeden yola çıkarlar. Böylece macera başlar. Değirmende ikili beklenmedik sürprizler ile karşı karşıya kalırlar.

Yönetmenliği M. Can El’in yaptığı eserde dekor; Tayfun Çebi, kostüm; Sevtaç Demirer, koreografi; Şebnem Şenel, video tasarım Ahmet Şeren ve ışık tasarımı; H. Oktay Kanca’ya ait.

  • Değirmendeki Hazine (16).jpg
  • Değirmendeki Hazine (20).jpg
  • Değirmendeki Hazine (24).jpg
  • Değirmendeki Hazine (12).jpg
  • Değirmendeki Hazine (4).jpg
  • Değirmendeki Hazine (8).jpg