T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İZDOB ''Hekimoğlu Operası Elhamra Sahnesinde''

doblogo.png

HEKİMOĞLU OPERASI ELHAMRA SAHNESİNDE

Ulusal opera repertuvarımızda önemli bir yeri olan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan bir eşkıya öyküsünün anlatıldığı Hekimoğlu operası, destansı diliyle ve o dönemin toplumsal yapısını öne çıkaran kostüm ve dekorları ile bizden bir eser.

Librettosu Bertan Rona tarafından yazılan iki perdelik eserin orkestra şefliğini eserin bestecisi Tolga Taviş üstleniyorlar.

Figen Ayhan Karakelle tarafından sahneye konan eserin dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı H. Oktay Kanca ve Atalay Çınar’a ait. Eserin koro şefi ise Ahmet Kahyaoğlu.

Bir Karadeniz köyünde; küçük yaşta babası öldürülmüş olan Hekimoğlu İbrahim, Sefer Ağa’nın koruması altında büyümüştür. Hekimoğlu küçükken fark etmese de köydeki dedikodularda; Hekimoğlu İbrahim’in babasının Sefer Ağa tarafından öldürtüldüğü dilden dile dolaşmaktadır. İbrahim büyüyünce bu dedikodulardan rahatsız olmasına rağmen, Sefer Ağa’nın kızı Narin’le olan gönül bağı nedeniyle rahatsızlığını gizlemeyi yeğler…

Solistler; Hekimoğlu Oben Bostancı, Serkan Taylan, Narin Sevinç Demirağ, Filiz Güneş, Derya Gürlük, Dadyan Efendi Doğukan Özkan, Teyfik Rodos, Esma Ana Nurgün Baburhan, Başak Karataş, Evrim Özülgen, Sefer Ağa Nejat Beğde, Eray Kocatürk, Muhtar Murat Duyan, Cihan Özmen, A.Osman Mehmet Alp Özkazanç, Kaner Sümer, Mümtaz Suhan Arslan ve Gökhan Varkan  dönüşümlü olarak paylaşıyorlar.

14 Mart 2017 tarihinde İzmir prömiyeri gerçekleştirilen Hekimoğlu operası İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 8 Mart Perşembe günü saat 20.00’de Elhamra Sahnesinde İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

  • Hekimoğlu (1).jpg
  • Hekimoğlu (2).jpg
  • Hekimoğlu (3).jpg
  • Hekimoğlu (5).jpg