T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzdob "KANLI NİGAR” Müzikalini Muş’a Götürüyor


İZDOB "KANLI NİGAR” MÜZİKALİNİ MUŞ’A GÖTÜRÜYOR
19 Aralık salı günü saat 18.30 da Muş Alparslan Üniversitesi Kültür-Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (KÜSAM)  gerçekleştirilecek olan “Kanlı Nigar” müzikali Muş halkı ile buluşacak.

Karagöz ve ortaoyununun en sevilen oyunlarından biri olan “Kanlı Nigar”ı tiyatro sahnelerinden ve Türk sinemasının efsane filmlerinden tanıyor günümüz seyircisi. Bu kez bir Müzikal olarak sunulacak olan ve Haldun Özörten tarafından sahneye konulan “Kanlı Nigar”ın müziği Cem İdiz, metni ise Özlem Belkıs tarafından yazıldı. Dekoru Çağda Çitkaya, kostümü Sevtaç Demirer, Koreografisi Serhat Nüfusçu, ışığı ise Müfit Özbek tarafından tasarlanan eserde orkestra ve koroyu Ahmet Kenan Kahyaoğlu yönetiyor.

Muş Alparslan Üniversitesi, Muş Valiliği ve Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan temsilde; Nurgün Baburhan, Başak Narin, Şeniz Çimen, Özlem Ateş Aksungur, Hülya Şeren Nüfusçu, Oğuz Çimen, Serhat Nüfusçu, Hüseyin Çanlıoğlu, Kaner Sümer, Gökhan Varkan, Barış Veral, Cihan Özmen, Aysun Ur ve Muzaffer İlerler rol alıyorlar.

Kaderin farklı öykülerle buluşturduğu Nigar, Şetaret, Nefaset, Letafet ve Ülfet bir yandan bohçacılık  bir yandan da falcılık yaparak para kazanmaya ve kendi dünyalarında yaşamaya çalışmaktadırlar. Nigar, himayesindeki kadınlarla birlikte yeni bir eve taşınmış, kısa sürede başlarında erkek bulunmadığı için bütün mahallelinin merak konusu haline gelmiştir. Bu arada, Nigar’ın kendilerine borçlu olduğunu iddia eden biri Laz, diğeri Acem iki tüccar ile mahallenin namus bekçisi Haydar pek de iyi niyetli olmayarak Nigar’ın evinin kapısını çalınca, bir güzel dayak yemekle kalmaz, mahalleye de rezil olurlar. Sonunda âşıklar kavuşur, aşktan umudunu kesenler yeni bir sayfa açar.

Geleneksel gösteri sanatlarımızın en güzel oyunlarından biri olan ve tam bir ‘kadının fendi erkeği yendi”  öyküsünün işlendiği “Kanlı Nigar”, anonim öyküden farklı ve yeni bir yorumla bu kez Muş’ta çıkıyor seyirci karşısına…

  • Kanlı Nigar (2).jpg
  • Kanlı Nigar (3).jpg
  • Kanlı Nigar (4).jpg
  • Kanlı Nigar.jpg
  • kanli-nigar_mus¸_A3.jpg