T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Urla İlçemizde Köstem Zeytinyağı Müzesi Açıldı

İzmir'in Urla ilçesi Uzunkuyu köyünde, dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi 'Köstem Zeytinyağı Müzesi' , Dünya Zeytin Günü kapsamında düzenlenen tören ile resmi açılışı gerçekleşti. Açılışa Kültür ve Turizm Müdür vekilimiz Sayın Murat KARAÇANTA katıldı.

Ortopedi Uzmanı Doç.Dr. Levent Köstem ve eşi Güler Köstem tarafından yıllar süren uğraş sonucunda açılan Köstem Zeytinyağı Müzesi, 20 bin metrekare alan içerisinde, 5 bin 650 metrekare kapalı alanda kuruldu.  Anadolu topraklarında bugüne kadar kullanılan tüm zeytinyağı ezme sistemlerinin 1/1 ölçekte sergilendiği, özellikle Ege ve Urla yarımadası ile Anadolu zeytinciliği ve kültürünü tanıtmayı amaçlayan müzenin üst katı gelecek yıl ‘Sabun ve Hijyen Müzesi’ olarak düzenlenecek.

Köstem Zeytinyağı Müzesi’nin kurucusu Doç. Dr. Levent Köstem ise eşi Güler Köstem’in bireysel girişim olarak 17 yıldır müzeyi oluşturma yolunda verdikleri mücadelede Kültür ve Turizm Bakanlığımızca da gerek yasal prosedürlerde gerekse belgelendirme sürecinde desteklediğimiz bu değerli kültürel girişimin, ülkemiz ve ilimizin tanıtımına büyük katkısı olacağını düşünüyoruz.

Bölgemizin zeytin ve zeytinyağı üretiminin önemini vurgulamak ve öğretmek için eşşiz bir değer olan müzenin kurucusu Sayın Levent Köstem ve kendisine destek veren tüm kurum/kuruluş ve kişilere, İzmir’i sevenler adına teşekkür ederek, kültür hayatımıza renk katacak bu müzemizin herkes tarafından ziyaret edilmesini diliyoruz.

  • _DSC6081.jpg
  • _DSC6106.jpg
  • _DSC6119.jpg
  • IMG_8397.JPG
  • IMG_8413.JPG
  • IMG_8414.JPG