T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Zengxian Liu’yu Makamında Ziyaret Ettik

22 Ağustos 2017 günü  Müdür Vekilimiz Murat Karaçanta ve YİKOB Müdürü Mehmet Ensarioğlu,  İzmir Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Zengxian Liu’yu makamında ziyaret etmiştir.

Sayın Başkonsolos, İzmir’in zengin kaynaklara sahip olduğunu, turizm dışında faaliyet gösteren firmaların da ilimizde yatırım yapmalarını teşvik ettiklerini söylemiştir.

Sayın Karaçanta; turizm anlaşmaları yapılması, Çin’den gelecek olan basın mensuplarının ilimizde ağırlanması, seyahat acentelerinin temsilcilerinin ilimize davet edilerek turizm değerlerimizin yerinde görülmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, İzmir’in; sağlık turizmi, kıyı bandı, sahiller, mavi bayraklı plajları, UNESCO listesinde yer alan tarihi alanları, eko turizm alternatifleri ile Çinli turistlerin tatilden beklentilerini  karşılayacak her şeye sahip olduğunu vurgulamıştır. 2017 yılında bölgesel sorunlar yüzünden Çin’den gelen turist sayısında azalma olsa da, yıl sonuna  kadar  sayının artmasını beklediklerini eklemiştir.

Sayın Başkonsolos, iki ülke arasında siyasi anlamda çok iyi ilişkiler olduğunu, kendilerinin de bu ilişkileri pekiştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve her türlü işbirliğine hazır olduklarını söylemiştir. Türkiye’de servis kalitesinin çok yüksek, turistik çeşitliliğin de çok olduğunu ifade ederek, Çin’den ülkemize turistlerin gelmesini teşvik edeceklerini eklemiştir.

2018 yılının Çin’de Türkiye yılı ilan edildiğini, yıl içerisinde düzenlenecek etkinliklerle her iki ülke insanının birbirlerini tanıyacağını ve bunun turizm ilişkilerinin ilerleteceğini umduklarını belirtmiştir.

Görüşme her anlamda yapılacak olan faaliyetlerde işbirliğine ve desteğe hazır olduklarını belirterek tamamlanmıştır.


  • IMG-20170822-WA0007.jpg
  • IMG-20170822-WA0010.jpg
  • IMG-20170822-WA0015.jpg