T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yunanistan Başkonsolosu Sayın Argyro POPOULIA’yı Makamında Ziyaret Ettik

25 Ağustos 2017 tarihinde Müdür Vekilimiz Murat KARAÇANTA ve Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Nuri DENGİZ; Yunanistan Başkonsolosu Sayın Argyro POPOULIA’yı makamında ziyaret etmiştir. 

Geçen nisan ayından beri görevde bulunduğunu belirten Sayın Başkonsolos, hâlihazırda iki ülke arasında bulunan iyi ilişkileri geliştirmek için gayret gösterdiğini, özellikle turizm, kültür ve ticaret alanlarında çalışmalara hız verdiklerini söylemiştir. Yunanistan ve Türkiye’nin aynı coğrafyayı paylaştıklarını ve kültürel birliktelikleri olduğunu belirtmiş, artan turizm faaliyetlerini desteklemek amacıyla vize merkezlerinin yaz sezonu boyunca 21.00’e kadar ve cumartesi günleri de hizmet verdiğini, ayrıca Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu ve bunu tüm Avrupa ülkelerine anlatmaya çalıştıklarını söylemiştir. 
Ege Denizi’nin bizi ayırmadığını aksine birleştirdiğini vurgulayan Sayın Argyro POPOULIA, Yunanistan’a direkt uçuşların sağlanması, demiryolu ağının geliştirilmesi, adalara feribot seferlerinin arttırılmasıyla karşılıklı turizm faaliyetlerinin artacağını söylemiştir.
 
Müdür Vekilimiz Sayın Murat KARAÇANTA Türkiye’nin ve özellikle ilimizin güvenli olduğunu, dünya genelinde turizm hareketliliğinde bir gerileme olduğunu, turizmi yeniden canlandırmak için çalışmalara devam ettiklerini, İzmir Valiliği olarak 16-19 Kasım 2017 tarihleri arasında Selanik’te düzenlenecek olan Uluslararası Turizm Fuarı’na katılacaklarını, Türk vatandaşların hafta sonu ve yaz tatilleri için Yunan Adaları’na sıklıkla gittiklerini belirtmiş; bu sayının ve Yunanistan’dan ülkemize gelecek olan ziyaretçi sayısının karşılıklı arttırılması gerektiğinden bahsetmiştir. 

Bu çalışmaları desteklemek amacıyla Yunanistan Başkonsolosluğunun himayesinde, Nea Smyrni Belediyesi Başkanı Stavros Tzoulakis’in girişimiyle 03 Ekim 2017 tarihinde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde bir fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi gerçekleştirilecektir. Müzik etkinliğinin ana sanatçısı; uluslararası üne sahip, uzun yıllardır Yunan halk müziğinin zirvedeki ismi Yorgos Dalaras olacaktır. Sayın Dalaras’a, ünlü Türk şef Hakan Şensoy yönetiminde,  Volos Nea Ionia Estoudiantina Orkestrası eşlik edecektir. Söz konusu etkinliğe İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının katılımı talep edilmiş ve bu katılımın iki ülke halklarının dostluğunu güçlendireceği belirtilmiştir.

Sayın Başkonsolos; Nea Smyrni ilçesinin İzmir’den giden mübadiller tarafından kurulduğunu, ismini İzmir’den aldığını ve İzmir ile Nea Smyrni’nin ortak tarihleri olması sebebiyle düzenlenecek etkinliklerin de her iki ülke orkestraları tarafından ortaklaşa verilmesinin büyük önemi olduğunu ve aynı etkinliklerin seneye Yunanistan’da düzenlenmesini arzuladıklarını söylemiştir. 

Sayın Başkonsolos Argyro POPOULIA ve Müdür Vekilimiz Sayın Murat KARAÇANTA  iki ülke arasında yapılacak her türlü etkinliğe destek vereceklerini, ortak projelerin geliştirileceğini, turizm faaliyetlerinin  arttırılması için gayret edeceklerini belirtmişlerdir. 

  • 20170825_180927.jpg
  • 20170825_180939.jpg
  • 20170825_181004.jpg