T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Arjantin Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Diego Alvarez Rivera'nın Müdürlüğümüzü Ziyareti

Arjantin Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Diego Alvarez Rivera 12.07.2017 tarihinde Müdürlüğümüzü ziyaret etmiştir. İl Müdür Vekilimiz Murat Karaçanta  İzmir hakkında genel bilgiler vermiş, 2016 yılında ülkemizde yaşanan üzücü olaylar sebebi ile ülkemize gelen turist sayısında düşüş görüldüğünü ama 2017 yılında hızlı bir toparlanma sürecine girdiği belirtilmiştir. Ülkemizin turizm sektörü içerisinde İzmir’in ayrı bir yeri olduğunu, deniz,kum, güneş turizminin yanı sıra kültürü, doğası, UNESCO listesinde yer alan tarihi yerleri, mutfağı, ekoturizm  faaliyetleri ile özel bir bölge olduğunu söylemiştir.

Başkonsolos Türkiye ile Arjantin arasında haftada dört gün ile başlayan uçuşların şimdi haftada her güne çıktığını, uçuşların artması ile Arjantin’den Türkiye’ye gelen turist sayısının artacağını, ikili ilişkilerin ortak aktiviteler ile artırılabileceği,  bu aktivitelerin karşılıklı turist sayılarında artış sağlayacağını söylemiştir. Başkonsolos ayrıca Türk dizilerinin Arjantin’de çok popüler olduğunu, bu diziler sayesinde Türkiye’nin bilinilirliğinin arttığını ve ülkemize gelişlerin arttığını söylemiştir.

Görüşme iki ülke arasında ve özellikler Arjantin ve İzmir şehri arasındaki ilişkilerin artırılması için yapılacak olan ortak faaliyetlerin başlangıcı olmasının umut edildiği belirtilerek tamamlanmıştır.


IMG_0461.JPG