T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı'nın İzmir Ziyareti

"1081 Çaka Bey ve İzmir'in Fethi" kutlamaları kapsamında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen İzmir Kitap Günleri, Resim ve Fotoğraf Sergisi'nin açılışını gerçekleştiren Bakan Avcı, yaptığı konuşmada, Türk Tarih Kurumu'nun İzmir’in fethinin yılı ve gününe dair bilimsel bir rapor yayınladığına dikkat çekti.
Bu rapora göre, 2017’den itibaren İzmir’in fethi ile ilgili resmi kutlamaların başlatıldığını anlatan Bakan Nabi Avcı, "İzmir'in fethi kapsamında Çaka Bey ve Umur Gazi’nin de anılması uygun görülmüştür. Biz de bu vesileyle Anadolu’yu bize vatan kılan bütün şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden bütün gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz." dedi.


Bakan Nabi Avcı, İzmir'in Konak ilçesinde Basmane semtindeki tarihi yapıları inceledi.Daha sonra İzmir Agorası Ören Yeri'ni gezen Bakan Avcı, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy'dan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Bakan Avcı, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerinden eserleri barındıran İzmir Agorası'nın tarihin değişik katmanlarından örneklere ev sahipliği yaptığına dikkati çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir’de Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından Ülkü Yarış Pisti'nde düzenlenen Şampiyonlar Şampiyonası'nın ödül törenine katıldı.
Volkicar tipi yarış arabalarıyla yapılan ve 16 ismin finalde mücadele verdiği yarışmada birinci olan Ayhancan Güven'e ödülünü veren Bakan Nabi Avcı, Türkiye'nin spor turizmindeki potansiyelini bugüne kadar gereği gibi değerlendiremediğini ifade etti.


Bornova'da inşaat çalışmaları devam eden kültür merkezi ile restorasyon çalışmalarının sürdüğü Peterson Köşkü'nde incelemede bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, projeler tamamlandığında Bornova'nın her bakımdan yararlı ve kullanışlı eserlere kavuşacağını belirtti.

Bakan Nabi Avcı, restorasyonunu İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürüttükleri Peterson Köşkü'ndeki çalışmaların 2018'de bitmesinin planlandığını, Bakanlık olarak yaptıkları kültür merkezinin ise eylül sonu itibarıyla hizmete gireceğini bildirdi.

Bakan Avcı, daha sonra Balçova'daki bir otelde turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, dünya turizminin son yıllarda global terörizmin olumsuz etkilerini hisseden sektörlerin başında geldiğine dikkati çeken Avcı, bundan Türkiye'nin de ciddi manada etkilendiğini söyledi.
Bakan Avcı, özellikle 2016 yılının Türkiye turizmi açısında ciddi bir darboğazdan geçilen yıl olduğunu ifade ederek turizm sektörünün tüm taraflarının gösterdikleri direnç ve yetişmiş iş gücünü muhafaza etmek için yaptıkları fedakarlıkların her türlü takdirin üzerinde olduğunu aktardı.

  • DSC_8615.jpg
  • DSC_8627.jpg
  • DSC_8629.JPG
  • 20170319_134009.jpg
  • 20170319_155426.jpg
  • 20170319_155437.jpg
  • 20170319_180008.jpg
  • 199156,t4jpg.png.jpg